Zaujať deti je niekedy nadľudský výkon. Spoločné trávenie času pri kreatívnej činnosti má však na ich vývoj a psychiku pozitívny vplyv. Inšpirujte sa preto našimi nápadmi, čo môžete doma vyskúšať.
Obsah článku:
1. Vyrábanie ceruzkových alebo pastelkových kytíc
Chystáte sa na detskú oslavu a nenapadá vám žiaden kreatívny darček? Alebo sa blíži koniec školského roka a vy by ste chceli triednej učiteľke darovať originálny darček, ktorý pomohlo vyrobiť aj vaše dieťa? Vyrobte spoločne kyticu z farbičiek alebo ceruziek!
Najskôr si pripravte kvetináč, do ktorého dáte plastelínu. Z papiera vystrihnite jednoduché kvety, ktoré deti vyfarbia svojimi obľúbenými farbami. Potom si vezmite ceruzky na kreslenie či iné kresliace potreby. Na jeden koniec pastelky napichnite papierový kvet a potom pastelku zapichnite do plastelíny v kvetináči. Takto pokračujte kým nebude kytička hotová.
Táto aktivita môže byť tak jednoduchá alebo zložitá, ako si sami vyberiete. Dieťatko môže ozdobiť aj samotný kvetináč, napríklad lepením drobných kamienkov alebo flitrov. Okrem toho môže z výkresu vystrihnúť ku kvietkom listy. Ku kytičke môžete pridať aj milý odkaz.
2. Kreslenie pohľadníc, ktoré skutočne pošlete
Dostať poštu je často veľmi príjemné, najmä ak nejde o účty a reklamné letáky. Urobte radosť starým rodičom alebo kamarátom vášho dieťaťa. Na výrobu budete potrebovať tvrdší papier, obálky, výtvarné potreby. Obzvlášť populárne sú lepidlá s glitrami. Úlohou dospelého je iba vytvorenie pohľadnice – výkres preložte napoly, prestrihnite a potom z papiera A5 vytvorte zatváraciu pohľadnicu A6.
Do vnútra napíšte spoločný odkaz a pozdravy a potom už iba dovoľte malým umelcom nakresliť čokoľvek im práve napadne. Môže to byť portrét adresáta, obľúbený dinosaurus alebo sladkosti, ktoré zbožňuje. Dôležitou súčasťou je samotné poslanie pohľadnice. Obálku zalepte spolu, môžete na ňu pridať aj niekoľko nálepiek alebo washi pásky. A potom už iba čakajte, či vám príde nejaká odpoveď.
3. Výroba masiek a prezliekanie sa do DIY kostýmov
Deti zbožňujú kostýmy! Na chvíľu sa stanú niekým úplne iným a v ich fantázii prežijeme rôzne spoločné dobrodružstvá. Dajte si na kôpku staršie oblečenie, ktoré môžete pokresliť fixkami na textil, postrihať, prišiť naňho brmbolce alebo prilepiť krídla, chvosty a podobne.
Ak chcete pridať aj kreslenie na tvár, zaobstarajte si uhoľ na kreslenie. Môžete tak zmeniť dieťatko na kominára, nakresliť mu mačacie fúziky alebo ho zamaskovať ako vojaka. Variabilným pomocníkom je aj tvrdý farebný papier a kartón – vyrobíte z nich všetko možné od princeznovských korún až po robotické končatiny. Keď sa všetci nastajlujete, stačí zapnúť obľúbenú detskú hudbu a spraviť si bláznivú diskotéku.
4. Domáca výroba mydielok
Deti milujú aktivity, ktoré sa podobajú na chemické pokusy s rôznymi hmotami. V tomto prípade si vytvorte voňavé laboratórium. Do roztopenej mydlovej hmoty môžu deti nakvapkať rôzne voňavé esencie a farebné pigmenty. Môžu ich premiešať a s pomocou dospelých aj nalievať do rôznych formičiek. Nezabudnite ich vytrieť olejom, aby sa neskôr mydielko jednoducho vyberalo. Bonusové body u detí získajú mydielka, do ktorých vložia drobné plastové hračky. Môžu to byť milé šteniatka, ale aj trochu desivé pavúky alebo žabky. Jednoducho ich zalejte mydlovou hmotou a párkrát udrite formičku o stôl, aby sa okolo hračky netvorili bubliny.
S deťmi si môžete vyrobiť aj mydlové konfety. Mydlovú hmotu nalejte na plech vystlaný papierom na pečenie. Vrstva mydla by nemala mať viac ako 5 milimetrov. Hneď, ako stuhne, spolu s deťmi vykrajujte vykrajovačkami na koláčiky drobné konfety, ktoré im potom môžete nasypať do kúpeľa.
obrázky: freepik.com