Ako zlepšiť svoju pamäť a ako sa ľahšie učiť

Neschopnosť zapamätať si učivo je v drvivej väčšine prípadov iba neochotou sústrediť sa na text, slovíčka alebo príklady, ktoré máme pred sebou. Na to, aby sa človek dokázal sústrediť, potrebuje najskôr vedieť, kedy informácie vníma a kedy vôbec nie.

 

Niekto reaguje skôr na obrazy a pamätá si všetky detaily, iný je zameraný na sluchové vnemy a hneď si zapamätá text piesne. Pri zlepšovaní pamäte je potrebné stavať na tom, čo ti prirodzene ide.

 

4 typy učenia – ktoré vám ide najlepšie?

Existujú štyri typy učenia:

  1. Vizuálne učenie – ľahšie sa ti premýšľa keď sú veci v diagramoch, tabuľkách, ak si kreslíš vzájomné vzťahy jednotlivých položiek. Popri tom je vhodné sám sebe nahlas opakovať učivo a kresliť si pri tom schémy.
  2. Auditívne učenie – pamätáš si informácie, ktoré počuješ. Pre študentov, ktorí si najviac zapamätajú z počutého, je extra dôležité chodiť na hodiny a neskôr na prednášky a semináre. Učiteľov výklad je pre nich alfou a omegou. Ak nemáš možnosť počúvať, ako ti učivo rozpráva niekto iný, skús poprosiť spolužiaka, ktorý ho už ovláda, aby ti ho znova vysvetlil. Alebo nahraj svoj vlastný hlas, ako čítaš celú látku a niekoľkokrát si ju vypočuj.
  3. Učenie čítaním a písaním – tento typ učenia je najtichší a trvá pravdepodobne najdlhšie. Stačí si dookola čítať poznámky a podklady a prepisovať najdôležitejšie definície alebo iné informácie.
  4. Kinestetické učenie – súvisí s pohybom. Môžeš si napríklad zahrať pantomímu a snažiť sa učivo znázorniť celým telom. Počas učenia to bude zábavné a pri odpovedaní si ľahšie spomenieš, o čom si sa učil. Tento typ učenia rozhodne nie je pre každého, ale ak nenávidíš sedenie nad knihami a rád sa hýbeš, vyskúšaj ho.

 

Koncentrácia na učenie

Koncentrácia je pri učení veľmi dôležitá. Ak nemáš dostatok spánku, tvoj mozog nepracuje a nedokáže prijímať nové informácie. Ak máš pred sebou náročnejšie obdobie v škole a potrebuješ sa nárazovo naučiť veľa nových informácií, určite neponocuj a dopraj si viac ako 7 hodín spánku.

Ponocovanie ti nepomôže a skôr ti môže uškodiť. Vplyvom stresu a nedostatku môžeš ľahko pohorieť. Počas skúškového obdobia je náročnejšie donútiť sa ísť spať a zaspať. Pozri si tipy, čo robiť keď nemôžem zaspať.

 

Zopár tipov pre zlepšenie pamäte a ľahšie učenie

Už vieš, ako to pôjde najjednoduchšie? Máme pre teba ešte zopár tipov:

  • opakovanie je základom celého učenia sa, pretože spojenia v mozgu (v šedej kôre) sa upevňujú iba vtedy, ak sú opakovane používané,
  • učenie mien funguje veľmi dobre s mnemotechnickými pomôckami, teda hľadaj slová, ktoré sa na to meno podobajú a pripomenú ti ho,
  • pi veľa vody – zdá sa to ako rada, ktorú každý počul už aspoň miliónkrát, ale je to tak. Naše telo sa nedokáže sústrediť pokiaľ nie je dostatočne hydratované, oddýchnuté a najedené. Keď sme už pri jedle – vyhni sa cukru a kofeínu, obe látky totiž narúšajú schopnosť zapamätávania,
  • po prečítaní textu zopakuj všetko čo si pamätáš nahlas, potom si to pozri a doplň detaily, ktoré ti ušli,
  • ak si musíš zapamätať zoznam slov, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, vymysli si príbeh, do ktorého ich zakomponuješ,
  • počas učenia si rob prestávky a využi techniku pomodoro, kde sa striedajú intervaly učenia a prestávok. V minútach to vyzerá takto: 25-5-25-5-25-5-25-15. Teda 25 minút trvá učenie, 5 minút malá prestávka (ideálne je ak vstaneš a prejdeš sa) a 15 minút veľká prestávka. Cyklus môžeš opakovať donekonečna.

obrázky: pexels.com

 

Súvisiace články