Ak pre teba trávenie času na bežeckom páse predstavuje trápenie či skôr než šport pripomína nezvyčajnú formu trestu, je to preto, lebo presne na to bol navrhnutý. Väzni sa mali pri potení na pásoch poučiť a stroje zvyčajne poháňali mlyn alebo vodnú pumpu.
Za všetkým sú Briti
“Šlapacie koleso” vynašiel William Cubitt a prvýkrát bolo použité v londýnskej väznici Brixton. Fungovalo tak, že väzni nohami tlačili na pedále (pripomínalo to skôr dnešný elliptical), ktoré otáčali koleso a pomocou neho sa mlela kukurica.
Ak na páse behávaš, teraz si možno povieš, že to nemohlo byť až tak zlé, no nielen že väzni (ktorých tam niekedy bolo až 24) boli od seba oddelení priečkou, ale na stroji museli šliapať hodiny – desať počas leta a sedem cez zimu.
Keď Briti začali s “reformou” svojich väzníc, obávali sa, že chudobní by využívali stravu zdarma alebo by väznice chápali ako miesto na prespanie a potrebovali ich od toho odradiť. Preto prišli s takýmto trestom.
Postupom času sa pásy prestali používať na poháňanie iných strojov a slúžili výhradne ako forma trestu… alebo ako by niektorí povedali (a aj povedali) týrania.
Obľúbené boli aj v Spojených štátoch
V roku 1842 boli väzni v 109 z 200 väzníc v Spojenom Kráľovstve nútení “pracovať na páse”. Časom ale ľudia začali vidieť, čím tieto pásy naozaj sú a v roku 1901 ich zostalo už iba 13. Tento nápad sa, samozrejme, dostal aj do USA, ktoré mali štyri väzenské bežecké pásy.
Postupom času väznice prešli k modelu práci v továrni, údajne aby počas ich pobytu naučili väzňov praktickým zručnostiam.
Bežecké pásy sa znovu objavili v roku 1913 s americkým patentom na “cvičiaci stroj”. V 60. rokoch minulého storočia americký inžinier WIlliam Staub vytvoril domáci fitness stroj nazývaný PaceMaster 600. Začal vyrábať domáce bežecké pásy v New Jersey. (Sám jeden pravidelne používal až do jeho smrti v 96 rokoch.) Dnes je bežecký pás napredávanejší zo všetkých typov cvičiacich strojov pre domácnosti v USA.
zdroj obrázkov: freepik