Čo môžete aj vy spraviť pre planétu

Na život potrebujeme našu planétu. A planéta zase potrebuje, aby sme sa o ňu s láskou starali a chovali sa k nej ohľaduplnejšie. Nie je treba čakať na to, až to niekto bude robiť za nás. Každý musí začať sám od seba. Prinášame zoznam niekoľkých tipov, čo môžete pre našu matičku Zem urobiť aj vy.

 

Uprednostňujte recyklovateľné veci

Súčasný svet je o recyklácii. Sme zavalení odpadkami a naše prírodné zdroje sa nám každým dňom stenšujú. Je preto na čase začať myslieť v zmysle zásad zero waste. Čo to znamená? V prvom rade ide o to nevytvárať zbytočný odpad a dať prednosť znovupoužiteľným veciam pred jednorazovými.

Kúpiť si ich môžete napríklad v obľúbenom bezobalovom obchode. Rovnako nákup tam môžete urobiť bez igelitiek a plastových vrecúšok. Na nákup sa predsa dajú využiť aj nádoby, ktoré už máte doma (napríklad zaváraninové poháre, kelímky od jogurtov….).

 

Bonusové tipy

Pri ekologickom nakupovaní uprednostňujte tovar od lokálnych výrobcov a voľte produkty ekologického hospodárstva. Znížite tak uhlíkovú stopu od výrobcu smerom k spotrebiteľovi. Tiež v prípade sťahovania alebo prerábky domu, nezabudnite odviesť starý nábytok na zberný dvor.

Rovnako spotrebiče, ktoré prestali fungovať, obyčajne putujú do koša. V tom lepšom prípade do zberného dvora alebo kontajnera na elektroodpad. Ich miesto tak rýchlo zaplnia nové. Avšak nielenže je takéto konanie neekonomické, ale je tiež aj veľmi neekologické. Preto starým veciam sa ešte rozhodne oplatí dať šancu. Pokiaľ si ich dokážeme opraviť, tak ušetríme a ešte sa nám za to poďakuje aj životné prostredie.

VEDELI STE, ŽE: Na nákup v bezobalovom obchode sa používajú namiesto igelitiek sieťové alebo plátené tašky. Plastové vrecká sa zase dajú efektívne nahradiť včelími obalmi, ktoré sa v prírode ľahko rozložia.

 

Zmeňte prístup k jedlu

Približne tretina vyprodukovaného jedla na svete sa vyhodí. Takže asi jedna tretina svetovej poľnohospodárskej pôdy zaberá miesto úplne zbytočne, pretože produkcia z nej sa nevyužije. Vyhodené jedlo potom hnije na skládkach odpadu, pričom v priebehu rozkladu uvoľňuje do atmosféry metán. A ten ako vieme spôsobuje skleníkový efekt.

Vedci dokonca spočítali, že metán je približne 30x silnejší skleníkový plyn ako známejší oxid uhličitý. Pritom prestať plytvať jedlom môže každý z nás – stačí začať po sebe dojedať a nenechávať žiadne zvyšky. Rovnako pomôže, keď budeme nakupovať uvážane len to, čo práve potrebujeme a sledovať dátum spotreby kúpených potravín.

Živočíšna výroba zaberá spolu s pôdou na pestovanie krmiva asi 5x väčšiu plochu poľnohospodárskej pôdy ako rastlinná výroba. Pričom približne 60 % všetkých skleníkových plynov vyprodukuje práve chov zvierat. Preto zvýšením podielu rastlinnej stravy v našom jedálničku môžeme prispieť k tomu, že sa na výrobu jedla použije omnoho menej poľnohospodárskej pôdy. A samozrejme sa aj vyprodukuje menej skleníkových plynov.

VEDELI STE, ŽE: Približne každé piate ovocie sa nedostane na pult len kvôli tomu, že je škaredé. Avšak to, že nepôsobí dokonale krásne ešte neznamená, že nie je chutné.

 

Energiu využívajte rozumne

Okrem absorpcie oxidu uhličitého je rovnako treba výrazne znížiť jeho produkciu. Všetci, každá domácnosť, má svoju vlastnú uhlíkovú stopu. Preto jedným z najefektívnejších spôsobov jej zníženia je prepnúť domácnosť na využívanie „zelenej“ elektriny. Nemusíte ale kvôli tomu hneď na streche stavať solárne panely a na záhrade veternú turbínu. Zelená elektrina k vám domov môže prúdiť aj prostredníctvom bežnej distribučnej siete. Treba sa len informovať u svojej dodávateľskej spoločnosti.

Samozrejmosťou je pritom šetrenie energiou. Tu platí jednoduchá zásada- čím viac energie sa minie, tým viac sa jej bude musieť vyrobiť. A jej výroba znamená záťaž pre životné prostredie. V tomto smere je napríklad dobrým nápadom vymeniť všetky klasické žiarovky za úsporné, prípadne za LED svietidlá.

Elektrospotrebiče treba kupovať iba s najvyššou úsporou, to znamená len s označením A+/++/+++. A po použití ich ihneď vypínať z elektrickej siete. Nestačí ich nechávať v stand by režime.

 

Staňte sa záhradníkom

Vedci vraj spočítali, že najrýchlejší a najlacnejší spôsob riešenia klimatických problémov je na svete vysadiť aspoň 1 bilión stromov. Nevieme do akej miery je toto číslo relevantné, no isté je, že by to pomohlo znížiť koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére. Navyše faktom je, že nové stromy zachytávajú viac oxidu uhličitého ako staršie stromy. Pritom najväčší efekt má ich výsadba v tropických oblastiach, kde rastú najrýchlejšie.

VEDELI STE, ŽE: Priemyselne vyrábaná drogéria a kozmetika je zvyčajne plná chémie. Neprospieva ani nášmu zdraviu a ani prírode.  Pre planétu je preto lepšou alternatívou vyrábať si doma svoje vlastné produkty. Napríklad si ľahko môžete vyrobiť krém na ruky, deodorant, prášok na pranie alebo čistič odpadov.

obrázky: freepik.com

 

Súvisiace články