Hľadáš si prácu na leto či víkendy? Takto by nemal vyzerať tvoj profil na sociálnych sieťach

Donedávna som poznala dvoch mladých ľudí, ktorí nie sú na žiadnej sociálnej sieti, ale od minulého týždňa sa tento počet znížil na jedinú osobu. Ďalší priateľ na Facebooku, s ktorým sa uľahčí a zrýchli komunikácia, ďalší follower na Insta, ktorý sa pobaví na mojich storkách…

 

 

Keď vás followuje potenciálny zamestnávateľ

Ibaže to nie je jediný človek, ktorý ma najnovšie môže sledovať. V súčasnosti je bežnou praxou, že potenciálny zamestnávateľ vyhľadá adepta o ich pracovné ponuky na sociálnych sieťach. Skôr ako zavesíte na net novú fotku či status, skúste sa zamyslieť nad tým, či sa dostane naozaj iba k vašim priateľom.

 

Ako by nemal vyzerať váš profil, ak chcete získať prácu

Nevhodné fotografie

  • Nevhodné fotografie, najmä príliš intímne fotografie seba alebo iných ľudí – občas sa pri scrollovaní dostanete pred fotografiu, kde vidíte čerstvú ranu, maximálny zoom na chĺpkoch medzi obočím alebo pseudovtipné žartíky s čokoládou, ktorá má pripomínať exkrementy. Možno ste sa pred šiestimi rokmi dobre zasmiali alebo ste sa naozaj báli, či to červenohnedé znamienko na stehne je v poriadku, teraz je však čas vymazať všetko, čo by mali v skutočnosti vidieť iba vaši najbližší a prípadne váš lekár.

Citlivý a urážajúci obsah

  • Odkazy alebo statusy s citlivým, agresívnym a urážajúcim obsahom – váš svetonázor pravdepodobne nikto neovplyvní, je však vhodné vyhýbať sa nenávistným útokom na čokoľvek a kohokoľvek. Najlepšie je filtrovať všetky kontroverzné témy, ktoré by mohli vyvolať silné negatívne emócie.

Kritika predošlých zamestnávateľov

  • Sťažovanie sa na predošlých zamestnávateľov alebo iné autority – nikto nechce zamestnať človeka, ktorý má problém s autoritami v škole alebo v predošlom zamestnaní. Ak sa k vám niekde správali nespravodlivo, riešte to oficiálnou cestou a nevylievajte si emócie na verejne dostupných miestach.

Veľa nadávok v komentároch

  • Priveľa nadávok v komentároch a statusoch. Tento bod hovorí sám za seba. V ideálnom prípade nebudete mať vo svojom profile absolútne žiadne nadávky.

Časté pitie alkoholu na fotkách

  • Fotografie alebo statusy o tom, ako často pijete alkohol – žiaden zamestnávateľ neocení nástenku plnú momentiek z baru, diskotéky alebo to, že si musíte odfotiť každú fľašu vína, ktorá sa k vám dostane. Takéto príspevky si odložte do súkromného archívu (samozrejme, iba ak máte viac ako 18 rokov).

Virtuálne konflikty

  • Účasť na virtuálnych konfliktoch – na druhej strane môže ťukať do klávesnice úplne ktokoľvek. Nebezpečný človek, váš spolužiak alebo malé dieťa. Mnohí nie sú ochotní pochopiť vaše argumenty a rýchlo skĺznu k vulgarizmom, zosmiešňovaniu a osobným útokom. Takéto internetové drámy na vás zbytočne upozorňujú ako na konfliktného človeka, hoci sa snažíte iba brániť.

Zanedbanie intelektu

  • Nevyužívanie potenciálu – takmer každý zamestnávateľ si pozrie váš profil na sociálnych sieťach, prečo to teda nevyužiť? Nesnažte sa pôsobiť pyšne, umelo alebo príliš dokonalo, ale zdieľajte veci, ktoré ukazujú vaše nadšenie, aktivitu a chuť učiť sa nové veci. Je rozdiel, keď zdieľate z dovolenky 25 fotiek v plavkách s našpúlenými ústami a keď zdieľate 2-3 fotografie z rozličných historických pamiatok alebo náročnejšej turistiky. Využite to vo svoj prospech.

obrázky: pexels.com

 

Súvisiace články