Pár tipov na renováciu detskej izby

Pre deti je ich izba takým malým kráľovstvom. Pri jej zariaďovaní sa však treba riadiť určitými pravidlami a skĺbiť aktuálne dizajnérske trendy s funkčnými prvkami. Zariaďovať detskú izbu tak môže byť zábava, ale tiež i výzvou. Ako ju zariadiť tak, aby ste dosiahli želaný výsledok a pritom vás to ani veľa nestálo? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Premyslite si hĺbku rekonštrukčných prác

Ako prvé si premyslite, akým spôsobom budete detskú izbu renovovať. Niekedy aj malé zmeny môžu priniesť veľký výsledok. A samozrejme, neminiete toľko finančných prostriedkov.

Ak sa však rozhodnete urobiť celkovú renováciu, vrátane dispozičných zmien priestoru, búracím prácam sa zrejme nevyhnete. Tu však môžu nastať rôzne technologické  problémy. Preto odporúčame zavolať si na pomoc odborníkov na ručné búracie práce. Postarajú sa vám napríklad o vytrhanie starej podlahy, alebo odstránia nepotrebnú priečku či stenu.

Rovnako pouvažujte nad tým, ako budete celú miestnosť zariaďovať. Túži vaše dieťa po nejakom jednotnom dizajnérskom štýle? Napríklad po detskej izbe upravenej ako pirátska skrýš alebo podľa obľúbenej rozprávky, ktorá je medzi deťmi práve populárna? Opýtajte sa preto detí, ako by si svoju detskú izbu predstavovali a skúste sa čo najviac prispôsobiť ich predstavám. Koniec koncov, bude to ich kráľovstvo.

Tiež nezabudnite, že detská izba musí spĺňať tri základné funkcie, ktoré by mali byť navzájom vizuálne prepojené:

 

Tip

Ekonomická stránka renovácie je dôležitá. Je preto dobrým nápadom položiť si otázky – na aké dlhé obdobie bude zrenovovaná izba slúžiť? Budete ochotní meniť nábytok každé 2-3 roky, alebo zariadite priestor tak, aby vášmu dieťaťu vyhovoval až do dospelosti? Odpoveď na tieto otázky určuje, akou cestou renovácie sa vydáte.

 

Kvalitný spánok je základom

A práve z tohto dôvodu dajte prioritu správnym veciam a zainvestujte do kvalitnej detskej drevenej postele. Nemusí ísť o drahú záležitosť, v prípade správneho výberu sa môžete vtesnať do 200-300 eur.

Pochopiteľne, na trhu existujú rôzne typy detských postelí či váľand. Najdôležitejšie je však zohľadniť jej rozmer. Menšia síce nezaberie veľa priestoru, avšak z praktických dôvodov je lepšie kúpiť pre dieťa väčšiu posteľ. Ak si k nej totiž dokúpite kvalitný matrac, nebudete ju musieť meniť ani po pár rokoch.

V prípade, že má dieťa problém so spánkom, môže pomôcť posteľ s baldachýnom, prípadne tlmené svetlo v studenšej svietivosti. Ak by ste radi ušetrili priestor, výhodnou voľbou je aj poschodová posteľ. Dokonca aj v prípade, keď dieťa nemá súrodencov. Pokiaľ umiestnite posteľ vo výške, pod posteľou vám vznikne užitočný priestor, ktorý môže dieťa využiť na hranie. Prípadne ako miesto pre písací a pracovný stolík.

 

Dbajte na bezpečnosť

Čím menšie dieťa, tým je potreba dbať na bezpečnosť väčšia. Treba zohľadniť niekoľko bezpečnostných kritérií. Malé deti totiž radi objavujú okolitý svet ústami. Olizujú a ochutnávajú všetko, čo im príde pod ruku. Preto je dôležité v prípade, že renovujete a prefarbujete drevený nábytok, použiť špeciálnu farbu (zdraviu nezávadnú), ktorá je určená na detský nábytok a hračky.

Nábytok a doplnky v detskej izbe by nemali mať ostré hrany. Skrine a police nezabudnite napevno upevniť k stene. Myslite na to, že každý neupevnený kus nábytku dokáže dieťa prevrhnúť. Úplnou samozrejmosťou sú detské poistky v zásuvkách a gumené chrániče na zaoblenie ostrých hrán nábytku.

 

Zóna učenia

Detský pracovný kútik, ktorý slúži na učenie, je dôležitou súčasťou každej detskej izby. Prirodzene, tvorí ho písací stôl a pohodlná stolička na sedenie. Pri výbere stoličky pamätajte nielen na jej funkčnosť (ergonomická a polohovateľná), ale aj na to, aby jej farba ladila s celkovým dizajnom miestnosti.

Zóna učenia

Pracovný stôl je najlepšie umiestniť v blízkosti okna, pričom by mal byť dostatočne osvetlený hoci aj umelým svetlom. Princípom je, že v prípade dieťaťa-praváka by svetlo na stôl malo dopadať zľava a opačne potom pri ľavákovi.

Veľký pozor si dajte aj na výzdobu okolia pracovného stola. Práve toto miesto by malo totiž dieťa inšpirovať a motivovať k lepším školským výsledkom. Vyhnite sa preto rozprávkovým plagátom a radšej do tohto priestoru umiestnite napríklad mapu sveta, abecedu alebo nejakú ďalšiu užitočnú školskú pomôcku.

 

Priestor na zábavu

Pri zariaďovaní priestoru na hranie si môžete dovoliť popustiť uzdu fantázii. Poraďte sa aj s dieťaťom a snažte sa zohľadniť jeho predstavu o tom, ako bude tráviť svoj voľný čas. Časť tohto priestoru by mal tvoriť úložný priestor na hračky a dostatočné veľká plocha na zemi.

Kvôli pohodliu a najmä v prípade menších detí, sa odporúča dať na zem koberec. Ten si môže napríklad dieťa vybrať samo. Koberec vám zároveň opticky oddelí zónu na hranie od ostatných zón v miestnosti.

Priestor na zábavu

Dbajte tiež na dostatočné množstvo políc na ukladanie hračiek. Pomôcť si môžete úložnými košmi, pomocou ktorých dosiahnete v izbe rýchlo poriadok. Tie si môžete farebne zvoliť tak, aby ladili so stenami miestnosti.

 

Tip

Ak má vaše dieťa rado nejakú konkrétnu rozprávku, je zbytočné kupovať celý nábytok s potlačou daného rozprávkového hrdinu. O pár mesiacov môže prísť niečo iné a bude zase problém. Namiesto toho je výhodnejšie kúpiť posteľné obliečky alebo obrázky na stenu s danou postavičkou.

 

Rady na záver

Ako osvetlenie môžete použiť svetelnú reťaz, ktorá priestoru detskej izby dodá čarovný tón. Zároveň je obľúbená aj medzi staršími deťmi. V ich prípade však použite aj smerové svetlo a stolovú lampu.

Pre kreatívne deti je dobrým nápadom umiestniť na stenu kresliacu tapetu. Stačí ju iba nalepiť na stenu a deti môžu na ňu kresliť zmývateľnými fixkami. Obľúbený je aj nástenný panel na umiestnenie ich výtvorov.

obrázky: freepik

 

Súvisiace články