PR

Vypadávanie vlasov u žien a dôležitosť kolagénu

Vlasy majú niekoľko dôležitých funkcií, napríklad chránia pokožku hlavy pred chladom, teplom a ultrafialovým žiarením, a tým pomáhajú pri termoregulácii tela. Majú aj sociálnu a estetickú rolu, no a zároveň sú aj komunikačným nástrojom. Aj keď z toho mávame obavy, ich vypadávanie je prirodzený fyziologický proces. Pravda, iba do určitej miery. Za abnormálne sa považuje to, ak strácate nadmerné množstvo vlasov (viac ako 60 – 100 za deň) a nedochádza k ich opätovnému rastu v dostatočnom množstve.

 

Ako rastú vlasy?

Životný cyklus vlasov sa skladá z troch štádií:

  • fáza rastu,
  • prechodné obdobie,
  • štádium odpočinku.

V rastovej fáze, ktorá trvá 2 – 6 rokov, vlasy dorastajú 0,3 – 0,5 mm za deň. Tento proces ale môžu výrazne spomaliť choroby a nedostatok živín. Možno vás to prekvapí, ale ženské vlasy rastú rýchlejšie ako mužské. Z množstva vlasov, ktoré momentálne máte na hlave, sa v tomto štádiu nachádza asi 85%.

Počas prechodnej fázy sa rast vlasov tak na dva až tri týždne zastaví. Vlasový folikul nedostáva viac výživných látok, presunie sa na povrch a vädne. V tomto štádiu sa nachádza približne 1-3% vlasov kompletnej koruny krásy.

Počas trojmesačného štádia odpočinku funkcia vlasového korienku končí. Vlasový folikul zrohovatie a odumrie. Na konci tejto fázy vlasový korienok vytvorí nový vlasový folikul, z ktorého začne rásť ďalší vlas. Nové vlasy vytláčajú tie staré. V tomto štádiu čaká asi 15% vlasov na ľudskej hlave.

V súvislosti s abnormálnym vypadávaním vlasov sa rozlišujú dve kategórie: reverzibilné (dočasné) a trvalé vypadávanie vlasov. No tento jav rozlišujeme aj podľa pohlaví.

Vypadávanie vlasov pri česaní

 

Vypadávanie vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien môže mať niekoľko príčin, napríklad hormonálna nerovnováha po pôrode alebo počas menopauzy. V takýchto prípadoch je úplne bežné, že vlasy sa stenčia a koruna krásy redne. Deje sa to preto, lebo znížená hladina estrogénu dokáže dočasne narušiť životný cyklus rastu vlasov.

V dnešnej dobe sa ale ešte častejšie stáva, že tento problém vznikne kvôli nadmernému a dlhodobému (neriešenému) stresu. Je zaujímavé to, že vypadávanie vlasov nemusí byť okamžitou reakciou na ťažké obdobie. Táto nepríjemná zmena vás môže prekvapiť kľudne len 3 mesiace po negatívnej udalosti. Dobrou správou je ale to, že strata vlasov vyvolaná stresom je zvyčajne dočasná. Návratom psychickej rovnováhy sa dajú do poriadku aj fyziologické výchylky.

No a nemôžeme opomenúť ani plynutie času. Mladší ľudia majú viac vlasov, čím sme starší, tým viac sa znižuje pravdepodobnosť toho, že každý vypadnutý vlas bude nahradený novým. Vo veku 40 rokov sa strata 20% vlasov nepovažuje za patologickú.

Vypadávanie ženských vlasov

 

Ďalšími frekventovanými dôvodmi, ktoré ovplyvňujú zdravie vlasových folikulov sú nasledovné:

  • niektoré choroby, napríklad problémy so štítnou žľazou, gynekologické ťažkosti, hormonálne poruchy,
  • strata vlasov sa môže objaviť aj ako vedľajší účinok liekov pri liečbe rôznych zdravotných ťažkostí,
  • zápalové procesy v tele, a tu nemusí ísť nevyhnutne o niečo dlhodobé, v pozadí straty vlasov môže stáť aj banálny zápal zubov alebo ďasien,
  • nesprávna starostlivosť o vlasy: farbenie produktom nižšej kvality a/alebo príliš často, frekventované žehlenie vlasov, nadmieru tesný účes,
  • nedostatok vitamínov a minerálov, nezdravá strava,
  • plesňové infekcie pokožky hlavy,
  • psychické ochorenia, depresia.

Bielkoviny vhodné na vypadávanie vlasov

 

Bielkoviny a úloha kolagénu

Starostlivosť o vlasy nezačína používaním dobrých kozmetických produktov, aj keď, samozrejme, ich dôležitosť nechceme bagatelizovať. No ešte dôležitejším faktorom je životospráva. Hlavnou zložkou našich vlasov (ale napríklad aj nechtov) je bielkovina, ktorá sa nazýva keratín. Vlasy za svoju pružnosť a pevnosť vďačia práve tomuto proteínu. Prirodzene, pri jeho nedostatku sa stávajú tenšími a zraniteľnejšími. S týmto problémom sa často stretávajú tí, ktorí sa stravujú nesprávne a ich jedálniček sa vyznačuje nízkym obsahom bielkovín. Takýto životný štýl v tom lepšom prípade brzdí rast vlasov, no neskôr spôsobuje aj ich nadmerné vypadávanie.

Kolagén na vlasy

 

Problémom môže byť aj vek. To súvisí napríklad s kolagénom, ktorého tvorba v ľudskom organizme nie je stála. Veľmi skoro sa spomalí (už v 25. roku života), v určitom veku sa dokonca úplne zastaví. Riešenie ale, našťastie, existuje. To, čo nie je, logicky, treba doplniť. Výživové doplnky s obsahom 100% živého morského kolagénu bez prísad pomáhajú brzdiť znaky starnutia. Najlepší pomer kvality a ceny ponúka značka Inca Collagen, ktorá vyrába produkty s ľahkým vstrebávaním a rýchlym účinkom.

zdroj: sponzorovaný článok
obrázky: freepik.com

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Dopohody.sk