Wikipédia je jedným z najpopulárnejších zdrojov pre vyhľadanie informácií na internete. Stala sa digitálnou encyklopédiou, na ktorú sa obráti každý, čo niečo hľadá. Avšak mnoho ľudí spochybňuje jej spoľahlivosť, keďže články na Wikipedii môže písať a upravovať ktokoľvek. V tomto článku sa pozrieme, ako to celé začalo.
Laici radia odborníkom
Pôvodne sa Wikipédia volala len „wiki“ a bola vytvorená v roku 1995, ako platforma na vylepšenie Nupedie. Nupedia bola už vtedy voľne dostupná online encyklopédia, avšak prispievať na ňu mohli iba kvalifikovaní dobrovoľníci. Nanešťastie, toto nestačilo na viac, ako 12 článkov, ktoré boli dokončené za prvý rok jej existencie. A preto prišli Jimmy Wales a Larry Sanger s „wiki“, aby pomohli Nupedii.
„Wiki“ je v podstate internetový text, ktorý môže byť manažovaný a upravovaný pomocou webového prehliadača. To umožnilo nabrať viac prispievateľov a pridávať obsah rýchlejšie. Wikipedia sa teda pôvodne stala platformou, kde používatelia mohli písať alebo navrhovať články, o ktorých neskôr písali odborníci na Nupedii.
Nebola prvá svojho druhu
Jimmy Wales a Larry Sanger si zaregistrovali doménu Wikipedia 13. januára 2001. O dva dni neskôr bola spustená aj webstránka a bol vytvorený prvý článok. No toto nebolo prvýkrát, kedy každý mohol prispievať do internetovej encyklopédie. V roku 1993 Rick Gates založil Interpediu a ponúkol ju diskusným fóram služby Usenet. Ich spolupráca bola úspešná a dnes je Interpedia známa ako predchodca Wikipédie.
Pôvodne len v angličtine
Najprv bola Wikipédia dostupná iba v angličtine, keďže materinský jazyk väčšiny jej prispievateľov bola práve angličtina. Prvý ďalší jazyk, ktorý sa na Wikipédiu pridal bola nemčina a v roku 2020 ich bolo dostupných až 285. Toto umožňuje pridávať ľuďom články v ich materinskom jazyku, čo znamená že Wikipédia má rozdielne články v rozdielnych krajinách.
Ak sa pozrieme na Wikipediu z hľadiska počtu článkov, aj dnes stále dominujú tie anglické. Za nimi nasledujú články v nemčine, francúzštine, holandčine a taliančine. V januári 2002 bolo 90% celej Wikipédia v angličtine, no v roku 2004 to už bolo už iba 50%. Najmenšiu Wikipédiu, len s jedným článkom, majú ľuďia z kmeňa Kanuri.
obrázky: seznamzpravy.cz