Aké sú zdravšie alternatívy pochutín na večer
Mnohí z nás si nevedia predstaviť tráviť večer pri filme, alebo pozeranie sociálnych sietí, bez niečoho dobrého a chrumkavého. Prirodzene, najčastejšie siahneme po pukancoch, chipsoch alebo po niečom sladkom. Sledovanie televízie jednoducho k tomu núti. Takéto konanie však často vedie k obezite a nezdravým stravovacím návykom. Ide to ale aj inak. Ak sa chcete dozvedieť ako, prečítajte si náš článok.
Obsah článku:
V čom spočíva riziko?
Najväčší problém pri stravovaní vzniká vtedy, keď mozog nestíha spracovávať informácie o jedle. Pokiaľ totiž nevenujeme pozornosť jedlu, ale venujeme ju niečomu inému, napríklad televízii, tak náš mozog neregistruje, že je najedený. A preto pokračujeme v chrúmaní. Neraz padne za obeť aj celý balík chipsov a ani si toho nevšimneme. Pokiaľ to robíme často, hrozí obezita ako i ďalšie zdravotné komplikácie. Lenže čo keď si tieto dobroty nevieme odoprieť?
Dobrou správou je, že si nemusíme nič odopierať. Stačí tieto nezdravé pochutiny nahradiť niečím zdravším, no pritom rovnako chutným. Otvoria sa tým pred vami dalšie možnosti maškŕt, pretože trh so zdravými potravinami je naozaj bohatý a je si z čoho vyberať.
Niektoré zdravé alternatívy na večer ku filmu je možné dostať dokonca aj v lekárňach. A pokiaľ využijete zľavový kód na Drmax.sk, tak ešte aj ušetríte. V článku si pochopiteľne povieme iba o pár z nich, avšak s veľkým benefitom pre naše zdravie.
Orechy a semienka
Pochopiteľne orechy a semienka sú prvé na našom zozname zdravých pochutín. Trh ponúka obrovský výber rozličných druhov orechov a semiačok – arašidy, kešu, pistácie, mandle, pekanové orechy, vlašské orechy, lieskovce, chia semiačka… V tomto smere si naozaj každý príde na svoje presne podľa svojej chuti. Avšak pamätajte, že pri orechoch sa oplatí investovať do bio kvality. Prečo?
Pri predaji bio orechov sa totiž dbá na to, aby neobsahovali pesticídy a fungicídy, ktorými sú po zbere orechy ošetrované. Sú teda omnoho zdravšie ako ich lacnejšie varianty v obchodoch.
Konzumácia orechov má pritom obrovský prínos pre naše zdravie. Napríklad pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšujú mentálne zdravie. Vďaka tomu, že obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, bielkovín, vlákniny a minerálov, tiež znižujú riziko vzniku ischemickej choroby srdca a pomáhajú pri cukrovke 2. typu.
Počuli ste už o tigrích orechoch?
Poznáme ich tiež pod názvami šáchor, chufa alebo zemné mandle. Majú veľmi starý pôvod, pretože boli jednou z prvých plodín pestovaných v starom Egypte. Už v tom čase mala totiž táto potravina univerzálny charakter, pričom ju ľudia nepoužívali iba v kuchyni, ale aj na medicínske účely. Svojou chuťou tigrie orechy pripomínajú mandle.
Ich účinky na naše zdravie sú podobné, ako je tomu v prípade bežných orechov. Majú vysoký obsah vlákniny a sacharidov. Okrem toho však obsahujú aj veľké množstvo antioxidantov (protirakovinový účinok, zlepšenie imunity), vitamínu E a železa. Nutričnú hodnotu dopĺňajú fosfor, horčík a zinok.
Prirodzene, nemôžeme zabudnúť ani na vlákninu, ktorej tigrie orechy majú naozaj dostatok. Vďaka nej táto pochutina zlepšuje trávenie a reguluje hladinu cukrov v krvi. Dokonca ďalšie zdraviu prospešné látky obsiahnuté v tigrích orechoch pôsobia ako probiotiká a podporujú tvorbu dobrých baktérií.
Sušené ovocie
Chuť na sladké večer pri filme zase môžete spoľahlivo zahnať sušeným ovocím. Obsahuje približne tie isté živiny ako to surové. Avšak, oproti surovému ovociu je v sušenom ovocí ďaleko viac vlákniny. Okrem toho disponuje veľkým obsahom vitamínov A, C, a E. Prirodzene, zastúpené je aj železo, antioxidanty a veľký rad minerálov.
Medzi hlavné zdravotné benefity sušeného ovocia patrí znižovanie krvného tlaku, zápalov v tele, zlepšenie trávenia, a tiež si poradí s vysokým cholesterolom. Pochopiteľne, ideálne sušené ovocie je len také, do ktorého nebol pridaný žiadny cukor a také, ktoré nebolo ošetrené oxidom siričitým.
Vedeli ste, že…
… sušené slivky znižujú v tele „zlý“ LDL cholesterol? Obsahujú totiž vysoké množstvo antioxidantov. Pamätajte ale, že aj v prípade sušeného ovocia platí, že všetkého veľa škodí. Nadmerná konzumácia sušeného ovocia môže spôsobovať priberanie na váhe, či zhoršiť samotnú cukrovku.
Zeleninové chipsy
Všetci vieme, že chipsy patria k veľmi nezdravým pochutinám, no aj napriek tomu im často nedokážeme odolať. Najväčším problémom je v ich prípade veľký obsah tuku a vysoká slanosť. Do istej miery ich síce dokážeme nahradiť zdravšou variantou vo forme zeleninových chipsov (napríklad zelerové), ale aj tak to nie je žiadna výhra. Stále je tu vysoký obsah tuku, pretože sa musia smažiť. Čo s tým, dajú sa chipsy nahradiť?
Áno. Počuli ste už o hrachových chipsoch s makom? Pravdepodobne ide o najzdravšiu pochutinu vo svete chipsov. Majú pomerne nízky obsah škodlivých tukov a vysoký obsah vlákniny, ktorá ako vieme, nášmu telu prospieva. Na druhú stranu sa ale vyznačujú pomerne vysokou slanosťou, tak to ani s nimi nie je dobré preháňať. No rozhodne ide o lepšiu alternatívu k telke, akou sú klasické zemiakové chipsy.
Rada na záver
Namáčanie orechov na pár hodín do vody zvýši vstrebateľnosť zdraviu prospešných látok. Rovnako tým vyplavíte toxické látky, ktoré v nich prípadne mohli zostať pri ich spracovaní.
obrázky: freepik.com